Znaczenie snów

Nie ma snu, który nie miałby rozwiązania.
Talmud


Sen jest swoistą magią, tajemnicą, która od dawien dawna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Już w starożytności przypisywano snom bardzo dużą wagę. Japończycy czy też starożytni Grecy traktowali sny jako proroctwa na najbliższą przyszłość, podobnie było w przypadku Słowian. Wierzono, że przez sny przemawia do człowieka boski przewodnik, który chce poprzez nie pokazać to, co niewidoczne jest na jawie.

Wiarę w ogromne znaczenie snów podzielali nie tylko zwykli ludzie, ale również mędrcy, prorocy i uczeni. Weźmy np. Sokrates, który przed wypiciem cykuty, zaczął pisać wiersze, gdyż we śnie objawili mu się bogowie, którzy nakazali mu uprawiać sztukę.

Dużą wagę do znaczenia snów przypisywali także Żydzi, a więc nie tylko religia politeistyczna, ale także i monoteistyczna zwracała uwagę na sny. O żydowskich znaczeniach snów mówi ich święta księga, czyli Talmud. Napisane jest w nim: „Nie zrozumiany sen jest jak nie przeczytany list”, a dalej „Nie ma snu, który nie miałby rozwiązania”.

Sny niepokoją, poruszają, ale przede wszystkim są zagadką, którą człowiek za wszelką cenę chce rozwiązać. Za psychologiczną analizę snów, która miała otworzyć drogę do podświadomości człowieka zabrał się Zygmunt Freud. Po nim pojawili się kolejni naukowcy, którzy chcieli złamać klucz do ludzkiej podświadomości, ale czy im się to udało? W pewnym stopniu tak, jednakże sen nadal jest słodką tajemnicą.

Marzenia senne ujawniają prawdziwe oblicze człowieka to, co ma on w duszy, a nie to, co jest widoczne dla oczu. Starotybetańskie powiedzenie mówi: „Chociaż masz oczy, by widzieć innych, potrzebujesz lustra, by zobaczyć siebie”. Tym lustrem są właśnie sny. Wyznawcy Dalaj Lamy wierzą, że jeśli poznają znaczenie snów, które im się przytrafiają, to poznają samego siebie od nowa.

Od zawsze chciano wiedzieć, jakie jest znaczenie snów, które im się przytrafiają, czy ma ono wpływ na ich życie, czy spełni się to, co im się śniło. Stąd też nie tylko naukowcy analizowali sny, ale także zwykli ludzie. Interpretacje znaczenia snów były przeróżne, stąd też od dawien dawna tworzone są różnego typu senniki. Znaczenie snów jest ważne również współcześnie. Interpretacje snów powstałe przed laty budzą niedosyt wśród współczesnych ludzi, stąd też tworzą oni własne znaczenia snów, które zapisują w sennikach.

Interpretacja snów polega na zrozumieniu symbolicznego, tajemniczego języka snów. Lista symboli jest długa, ale też niewystarczająca, jak się można przekonać po zapoznaniu się z dostępnymi już znaczeniami snów. Zawsze znajdzie się jakiś sen, który nie miał jeszcze wytłumaczenia, bo nie ma odpowiedniego symbolu na liście, a może jest tylko pod inną postacią? Symbole też nie są jednoznaczne to, co dla jednego może oznaczać coś dobrego, dla drugiego może oznaczać tragedię. Bądź, co bądź symbole ułatwiają człowiekowi znalezienie odpowiedniego znaczenia snów.

Czy znaczenie snów faktycznie ma wpływ na życie człowieka? Czy kiedyś uda się poznać znaczenie każdego snu? Czy poprzez sen uda się dotrzeć do podświadomości człowieka i tak poznać jego przyszłość? Te i jeszcze milion pytań, wciąż zostają bez odpowiedzi. Trzeba cierpliwie czekać, aż zagadka snu zostanie rozwiązana.

06.05.2010. 12:38